Przejdź do głównej zawartości

Pączki z dżemem truskawkowym

Pączki - podejście I. W tym roku Tłusty Czwartek przypada 23 lutego. Przyznaję się, że pączki piekę pierwszy raz w życiu, niestety odbiło się to na ich wyglądzie, ale w smaku nadal pozostają wyśmienite, są przepyszne i puszyste.




Z braku konfitury z róży użyłam dżemu truskawkowego, ale uważam, że kwestia tego jakim dżemem nadziejecie pączki zależy od waszego gustu smakowego. Polecam nadziewać pączki po usmażeniu, jest to wtedy o wiele łatwiejsze :) Przepis pochodzi ze strony mojewypieki.com, a sprawdzony został przez moją kuzynkę, więc mogę śmiało zagwarantować, że wyjdą każdemu.  



Pączki

Składniki:
(na ok. 21 pączków)

800 g mąki pszennej
14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
pół łyżeczki soli
100 g cukru
1,5 szklanki mleka
4 jajka
2 żółtka
100 g roztopionego masła
3 łyżki soku pomarańczowego
tłuszcz do smażenia (np. smalec, olej kokosowy lub olej rzepakowy) 

dżem owocowy/konfitura z róży/powidła
cukier puder

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiać, wymieszać z drożdżami (ze świeżych najpierw zrobić rozczyn).
  2. Dodać resztę składników. Wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne (aby było to łatwiejsze można użyć miksera z hakiem do ciasta drożdżowego, staramy się za nie podsypywać ciasta mąką).
  3. Wyrobione ciasto uformować w kulę, oprószyć mąką, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5 h.
  4. Po tym czasie z ciasta formować kulki o wadze ok. 70 g (jeśli nie nadziewacie tuz po usmażeniu, to właśnie pora na to aby je nadziać: kulkę spłaszczacie w dłoni, kładziecie łyżkę dżemu i zawijacie z powrotem).
  5. Uformowane kulki ułożyć na stolnicy, przykryć i zostawić na ok. 25 minut.
  6. Po tym czasie pączki smażyć na głębokim tłuszczu (175 stopni C), z obu stron. (Jeśli nie mamy termometru cukierniczego warto wrzucić kawałek ciasta na rozgrzany olej i sprawdzić, czy zarumieni się w ciągu 45 sekund - 1 minuty).
  7. Usmażone pączki odłożyć na ręcznik papierowy do odsączenia.
  8. Jeśli nie nadziewaliście ich w trakcie, to przy pomocy rękawa cukierniczego/szprycy do nadziewania/ strzykawki jest właśnie na to czas :)
  9. Na sam koniec zrobić lukier (1 szklanka cukru pudru na 3 łyżki wody) lub można też polać je czekoladą (50 g czekolady na 1 łyżkę masła), jeśli zdecydujemy się na sam cukier puder, robimy to po wystygnięciu.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Muffinki jabłkowe z kruszonką

Tym razem przepis na wyśmienite babeczki jabłkowe!

Szyszki. Przepis na słodkie, karmelowe, kakaowe, jesienne szyszki z ryżu preparowanego

Skoro już jestem w klimacie jesiennym  to przyszła pora na to aby zrobić coś na kształt...  SZYSZEK. Szyszki z ryżu preparowanego są proste i szybkie w wykonaniu. Przykują uwagę dzieci, skuszą się na nie też i dorośli.

"Pierny", czyli "pieprzny"- przepis na wyśmienity piernik staropolski

Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa pierny, czyli pieprzny.  Piernik staropolski dojrzewający tradycyjnie przygotowuje się miesiąc przed Wigilią. Ciasto wtedy fermentuje, a piecze się na tydzień przed. Niektórzy twierdzą, że im ciasto dłużej leżakuje tym lepsze.   Ja piekłam piernik staropolski po raz pierwszy i jego smak mile mnie zaskoczył: intensywnie korzenny, rozpływający się w ustach. Mój leżakował niestety krócej niż miesiąc a mimo to był pyszny.   Z przepisu wychodzą 3 pierniki. Można więc się z kimś podzielić, ale niekoniecznie, bo piernik długo zachowuje świeżość.  Teraz systematycznie będę dodawać przepisy na ciasta, które robiłam na Święta. Czasu aby zamieścić przepisy przed Świętami mi brakowało, więc mam nadzieję, że będą Waszą inspiracją za rok.